Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
16.12.2019
DÁRKOVÉ POUKAZY
Dárkové poukazy pro své nejbližší objednáte po rozkliknutí obrázku.   číst celé
13.12.2019
PRODLOUŽENÁ LHŮTA K VRÁCENÍ ZBOŽÍ
Bojíte se, že nosítko které si vyberete pod stromeček nesedne, a propásnete 14 denní lhůtu k vrácení?Žádný strach. Zboží u nás objednané a zaplacené d... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Len a my


 

LEN

Z Egypta se pěstování rozšířilo do Persie, odtud do středomoří i Indie. Římané  spolu se Slovany rozšířili pěstování lnu v Evropě. Slované se jižž oblékali do lněných košil. Len má velmi hlubokou tradici ve všech slovanských krajinách, byl tradičním materiálem pro běžný i sváteční oděv. Ne každý přírodní materiál je však stejně prospěšný pro každého. Je to dáno místem, ve kterém žijeme, národem (tedy genetickou informací), k němuž náležíme, ale i osobním nastavením.Obecně je pro Slovany vhodný len či konopí. Nošení oděvů ze lnu je velmi zdravé a může i prodloužit život.

Není se co divit, jeho vlastnosti jsou přímo unikátní.

Len má jako materiál velmi dlouhou životnost a díky hladkému povrchu vlákna se málo špiní, dobře se pere i rychle schne. Vlákna tkaniny obsahují oleje, které  toto vlákno chrání  a  zároveň, při nošení  léčí  i naše tělo. Dobře vstřebává vlhkost, a tudíž zabraňuje vzniku různých kožních a plísňových onemocnění.Navíc zabraňuje růstu bakterií. Je vhodný pro alergiky, astmatiky a lidi s kožními potížemi. Nevytváří statickou elektřinu, ale naopak ji z těla stahuje. Dvojité lněné vlákno oslabuje gama záření, chrání proti slunečnímu záření pohlcuje elektromagnetické vlny z domácností a průmyslových zařízení. V zimě zahřívá a v létě příjemně chladí.

Len v sobě nese velmi silnou energii, nejsilnější ze všech textilií. Pokud jej člověk začne pravidelně nosit a spí v něm, probudí se v člověku pocit klidu, soustředění, moudrosti a rozvážnosti. Lněná vlákna totiž chrání před duševními poruchami, depresemi a neurózami, působí jako houba, která pohlcuje veškerou negativitu, jež nás obklopuje. Pro současného člověka je doslova darem z nebes, neboť chrání jeho nervový systém, který je prakticky neustále vystavený zátěžovým situacím.

Zdroj textu: Věra Ovečková - Slovanský oděv a len

 

Ve zpracování lnu jsme ještě v nedávné historii patřili k vyspělým lnářským zemím. Kvalita československých lněných výrobků byla vyhlášena po celé Evropě a nakupovala je od nás i textilní velmoc Anglie. Dnes český len bohužel neexistuje a bylo na něj jaksi zapomenuto, případně je vnímám jako materiál, z kterého se vyrábí utěrky na nádobí... Naštěstí u nás opět existují nadšenci rozvíjející projekt RODUSLAVA, který se snaží slávu lnu opět vzkřísit. Jde o lněnou módu pro ženy a muže, vycházející z tradičních slovanských střihů a výšivek.

Někteří lidé tvrdí, že se len mačká a je drsný... “mačká se, ale krásně“ to jsou slova německého lékaře Dr. Kneippa, který léčil tělo i ducha zábaly v mokrém lněném prostěradle. Len se opravdu během nošení mačká, ale to jen podtrhuje ležérně elegantní charakter oblečení.

A drsný?? Tak to jste ještě neoblékli jediný kousek lněného oděvu, jelikož kdo jej vyzkoušel nosit po dobu několika dnů, hůř se navrací k bavlně, protože rozdíl je přímo fyzicky citelný.

Len najdete ve většině našich nosítek minimálně jako podšívku.

Celolněná kolekce nosítek je ZDEa také se do lnu můžete přímo obléknout ZDE

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli